Genel

5 Eksenli CNC İşleme Makineleri

5 eksenli CNC İşleme nedir?
En basit ifadeyle, 5 eksenli işleme, bir parçayı veya kesme takımını aynı anda beş farklı eksen boyunca hareket ettirmek için bir CNC kullanmayı içerir. Bu, çok karmaşık parçaların işlenmesini sağlar, bu nedenle 5 eksen, özellikle havacılık uygulamaları için popülerdir.
Bununla birlikte, 5 eksenli işlemenin daha geniş bir şekilde benimsenmesine birkaç faktör katkıda bulunmuştur. Bunlar şunları içerir:
• Teslim süresini azaltmak ve verimliliği artırmak için tek kurulumlu işlemeye doğru bir itme
• Parça geometrisine daha iyi erişim sağlayan kesici takımı veya tablayı eğerek takım tutucusu ile çarpışmayı önleme yeteneği
• Optimum kesme konumunu ve sabit talaş yükünü korumak için aletin / tablanın eğilmesinin bir sonucu olarak iyileştirilmiş takım ömrü ve çevrim süresi
5 Eksendeki Eksenler Nelerdir?
Hepimiz Newton ve elma hakkındaki hikayeyi biliyoruz, ancak matematikçi ve filozof Rene Descartes hakkında da benzer şekilde apokrif bir hikaye var.
Descartes, odasının etrafında vızıldayan bir sinek fark ettiğinde yatakta yatıyordu. Sineğin odanın üç boyutlu uzayındaki konumunu, X, Y ve Z değişkenleriyle temsil edilen sadece üç sayı kullanarak tanımlayabileceğini fark etti.
Bu Kartezyen Koordinat sistemidir ve Descartes’ın ölümünden üç yüzyıl sonra hala kullanılmaktadır. Dolayısıyla X, Y ve Z, 5 eksenli işlemede beş eksenden üçünü kapsar.
Neden 5 Eksenli İşleme kullanılıyor?
3 eksenli işleme ile 5 eksenli işleme arasında karar vermeye çalışmak, biraz zordur. Eğer tek endişeniz maliyetse, o zaman birincisi kesinlikle gidilecek yoldur.
Ancak 5 eksen ve 3 + 2 eksen karşılaştırıldığında ikilem çok daha karmaşık hale geliyor.
5 eksenli işleme ile 3 + 2 eksenli işleme arasında ayrım yapmak önemlidir. İlki ucu parçaya en uygun şekilde dik tutmak için kesici takımın beş eksen boyunca sürekli ayarlanmasını içerir.
Buna karşılık, ikincisi kesici takımın iki dönme ekseni tarafından belirlenen bir açıda kilitlendiği 3 eksenli bir programın yürütülmesini içerir. Kesimler arasındaki dönme eksenleri boyunca takım bitinin yeniden yönlendirilmesini içeren işleme, hala 3 + 2 olarak sayılsa da ‘5 eksenli dizinli’ olarak adlandırılır.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir